BALTOSIOS GARSTYČIOS (Sinapis alba L.)

'BRACO' “Nematodų žudikas’

Veislės privalumai:

  • Nematodams atspari veislė, puikiai prisitaikanti įvairiose augimo sąlygose
  • Greitas augimas ir gera šaknų sistema, puikiai išpurena dirvą, naikina ne tik nematodus, bei kitus dirvoje esančius kenkėjus, bet ir stabdo, kai kurių piktžolių sėklų augimą.
  • Užarus pasėlį ir vėliau auginant kitas kultūras, sumažina tręšimui naudojamo azoto kiekius, nes augdami augalai sukaupia pakankamai daug azoto.
  • Mažos išlaidos sėjai ir pasėlio priežiūrai
  • Veislė vertinama bulvių ir cukrinių runkelių augintojų, nes puikiai naikina nematodus ir kitus dirvoje esančius kenkėjus, kurie pažeidžia šakniavaisius.
  • Gali būti naudojamas, kaip didelės vertės baltyminis pašaras

Nematodų naikinimo būdai:

Nematodų naikinimas vyksta dviem būdais: Braco veislės augalai išskyria cheminę medžiagą panašią į cianidą, kuri dirvoje veikia kaip fumigantas, arba nematodų lervos įsigraužia į augalo šaknis ir nebegali pabaigti vystymosi proceso ir dėl to kitais metais, tokiame dirvožemyje labai ženkliai sumažėja nematodų.

Sėjos norma : 12 – 25 kg/ ha

'BAMBERKA'

Sukurta: Hodowla Roslin Smolice Sp.z.o.o., Lenkijoje

Veislė registruota Lenkijoje 2006 metais ir yra pirmoji lenkiška veislė, iš kurios sėklų išspaustame aliejuje nėra eruko rūgščių arba jų kiekis labai mažas, todėl aliejus gali būti naudojamas žmonių maistui. Netinka auginti rūgščiose dirvose. Veislė pirmiausiai skirta sėklų auginimui, bet taipogi puikiai tinkama žaliajam tręšimui, nes pasižymi antinematodinėmis savybėmis, užaugina daug žalios masės.

Sėjos norma sėklų auginimui: 12 – 14 kg/ha 

Sėjos norma žaliai trąšai: 18 – 25 kg/ha 

'BARDENA'

Sukurta Lenkijoje.

Ši baltųjų garstyčių veislė pasižymi intensyviu augimu pradinėse vystymosi fazėse. Augalai užauga iki 105-110 cm, gausiai lapuoti ir šakoti. Augalų šaknys išpurena podirvį, gerina dirvos struktūrą. Sukaupdama daug žaliosios biomasės gerai apsaugo dirvas nuo vėjo ir vandens erozijos. Augalai medingi. Veislė labai atspari nematodams ir dirvoje jas naikina, todėl laikoma vertinga fitosanitarine kultūra lauko sėjomainose, ypač auginant daržoves bei bulves. Lietuvos sąlygomis jas galima auginti kaip tarpinius augalus. Augalai greitai auga, trumpos vegetacijos. Per sezoną galima užauginti kelis žaliosios masės derlius. Žaliosios masės derlius siekia 20-30 t/ha.

Sėjos norma sėklų– 14 kg/ha 

Sėjos norma žaliai trąšai: 18 – auginimui: 12 25 kg/ha