Raudonieji dobilai (Trifolium pratense L.)

Tai tradicinė ir plačiausiai ariamoje žemėje auginama daugiametė pašarinė žolė. Gryni sėjami tik sėklai arba vienerių metų naudojimui. Pašarui dažniausiai sėjami mišiniuose su varpinėmis žolėmis. Viename kg raudonųjų dobilų žaliosios masės žydėjimo pradžioje yra 1,83 MJ apykaitos energijos, 34,8 g žaliųjų proteinų, 16,2 g cukraus ir 42 mg karotino. Raudonųjų dobilų biomasėje gausu mineralinių medžiagų. Pašarinė vertė siekia 10 balų (aukščiausias pašarinės vertės vertinimas). Augalai išsilaiko 2-3 metus. Raudonųjų dobilų pašarui sėjama 7,5-15,0 kg/ ha, sėklai - 5,0-8,0 kg /ha. Lietuvoje auginami ankstyvieji ir vėlyvieji dobilai. Ankstyvieji (dvižoliai) raudonieji dobilai greičiau auga, anksčiau už vėlyvuosius pradeda žydėti, užaugina 2-3 žalios masės derlius.

Gerai tinka šienavimui ir kombinuotam naudojimui. Sėklos gali subręsti iš pirmosios ir iš antrosios žolės, jeigu pirmoji laiku nupjaunama. Vėlyvieji (vienžoliai) raudonieji dobilai geriau už ankstyvuosius šakojasi, geriau žiemoja, bet blogiau atželia ir atolo derlius būna gerokai mažesnis už ankstyvųjų dobilų. Dirvožemiui raudonieji dobilai gana reiklūs, gausiausiai dera esant dirvožemio pH 6-7. Geriausiai auga humusinguose priemoliuose ir priesmėliuose.

Vėlyvieji dobilai užauga ir lengvesnėse, mažiau derlingose dirvose. Pakenčia ir rūgštesnes dirvas. Netinka dirvos, kuriose gruntinis vanduo yra arti žemės paviršiaus. Užlietuose plotuose po 7-10 dienų žūva. Raudoniesiems dobilams netinka labai kalkingos dirvos bei durpynai.

Veislės